مراحل مختلف عصب کشی

مادران باردار و خدمات دندان پزشکی
می 28, 2019
مراحل پر کردن دندان
می 28, 2019

خیلی از شماها حداقل یک بار عصب کشی را تجربه کرده اید. معمولاً کسی که کارش به عصب کشی میرسد قبل از آن یک دوره درد دندان را تحمل کرده است و معمولاً خود مراحل عصب کشی هم ممکن است همراه با درد باشد و در نهایت بعداز عصب کشی ممکن است چند روزی درد داشته باشیم. همه اینها باعث می شود که عصب کشی یادآور درد برایمان باشد.

این تصویر دندانی است که دچار پوسیدگی شده و به عصب رسیده

قبل از هر چیز می خواهم توضیحی در مورد علت ایجاد دندان درد برایتان مطرح نمایم. اتاق پالپ محفظه ای است که عروق و اعصاب دندان در آن واقع شده و یک محیط بسته و استریل است که به بیرون از بدن راهی ندارد و فقط از طریق نوک ریشه با بدن در ارتباط است. اگر به علت پوسیدگی یا هر علت دیگری، اتاق پالپ به میکروب آلوده شود، باعث ایجاد التهاب در این ناحیه می شود. چون این محفظه بسته است، افزایش حجم ناشی از ایجاد التهاب را با افزایش فشار داخلی دندان پاسخ می دهد؛ به این صورت که فشار داخلی اتاق پالپ به صورت وحشتناکی افزایش پیدا می کند و این امر باعث وارد آمدن فشار شدید به پایانه های عصبی موجود در اتاق پالپ واقع می شود و دندان درد شدیدی ایجاد می شود. تا زمانی که این فشار است، ما دندان درد را خواهیم داشت.

 

 

 

برای شروع عصب کشی با برداشتن پوسیدگی به کانالهای داخل ریشه دسترسی پیدا می کنیم. این کانالها باید از هر نوع بافت نرم و میکروبها پاکسازی شده و فرم داده شوند. این کار به وسیله فایل ها انجام می شود (شکل رو به رو) و بعد از این مرحله کانال های ریشه آماده پر کردن می شود.

کانال های ریشه با موادی به نام گوتا پر می گردد. این مواد سازگار با نسوج انسانی است و موادی همراه دارد که باعث مشاهده آن توسط رادیوگرافی می شود. تا این مرحله به دو بار رادیو نیاز است تا بشود طول کامل ریشه دندان را اندازه گرفته و از پر شدن کامل ریشه مطمئن شد، پر کردن کانال اهمیت بسزایی دارد و عدم مهر و موم شدن کامل ریشه باعث شکست درمان ریشه دندان خواهد شد. بعد از پر کردن ریشه، معمولاً به دو علت دندان با پانسمان موقت پر می شود.

اول اینکه این درمان ها وقت گیر است و معمولاً بیمار خسته می شود. در ثانی به طور معمول بیمار بعد از عصب کشی یک تا چند روز احتمال درد و ناراحتی دارد لذا معمولاً پر کردن کامل را برای جلسه بعد و اطمینان از قطع شدن درد احتمالی موکول می کنیم.

 

 

ترمیم تاج دندانهای عصب کشی شده باید با دقت صورت بگیرد چون هم نسج دندانی زیادی تخریب شده و هم به علت عصب کشی دندان خشک و شکننده می شود.

معمولاً دندانهای عصب کشی شده باید با پین داخل کانال یا پست ریختگی بازسازی شده و حتماً روکش گردد. هر چند روکش دندان هزینه بردار است اما ارزش آن را دارد که از شکست احتمالی دیواره های دندان جلوگیری کند. در موارد متعددی دندانهای عصب کشی شده ای که روکش نشده اند به علت سهل انگاری بعد از مدتی تحت فشار شکسته و در نهایت کشیده شده اند. معمولاً ضایعات نوک ریشه و آبسه احتمالی با یک درمان خوب ریشه بهبودی پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *