مادران باردار و خدمات دندان پزشکی

دندان عقل
می 28, 2019
مراحل مختلف عصب کشی
می 28, 2019

مشکلاتی که مادران باردار در زمینه خدمات دندانپزشکی دارند بیشتر از اینکه علمی باشد زمینه اجتماعی داشته و به فرهنگ غلطی که در این زمینه بر افکار ما حاکم است برمی گردد. به طور کلی باید گفت که خدمات دندانپزشکی هیچ ضرری برای مادر و برای فرزند ندارد به شرطی که دندانپزشک را از حاملگی خود مطلع فرمایید. دردی که مادر از دندان خود می کشد به مراتب ضرر بیشتری دارد تا اینکه به طور مثال یکی دو آمپول لیدوکائین به دهان تزریق شودت. یک دندانپزشک به خوبی در مورد برخورد با مادران باردار آموزش دیده و بخوبی می داند که چه کارهایی بکند و کدام اقدامات را انجام ندهد چند موضوع مهمی که در زمینه خدمات دندانپزشکی برای مادران باردار وجود دارد را بیشتر توضیح خواهیم داد.

تزریق آمپول بی حسی

آمپول هائی که در زمینه ی بی حسی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا دو نوع هستند.

یکی لیدوکائین که حاوی مقداری آدرنالین می باشد که جهت افزایش مقدار و زمان بی حسی به لیدوکائین اضافه می شود. این آدرنالین ممکن است بعد از تزریق باعث افت فشار بیمار شده و برای بیمارانی که مشکل فشار دارند و یا ناراحتی قلبی دراند استفاده نمی شود. متخصصین زنان زایمان هم برای اینکه افت فشار در مادران باردار ایجاد نشود معمولا توصیه می کنند که از تزریق آمپولهای حاوی آدرنالین اجتناب کنیم. چون این افت فشار ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری موقت بیمار شود که برای فرزند خانم حامله مشکل ساز است.

نوع دیگر آمپولها مثل سیتانست که آدرنالین ندارد معمولا بی ضررتر می باشد. بنابراین اگر به دندانپزشک خود اطلاع دهید حتما آمپولی برای تان تزریق خواهد کرد که ضرری نداشته باشد.

رادیوگرافی از مادران باردار

ما دندانپزشکان بزرگترین مشکلی که با مادران باردار داریم رادیوگرافی می باشد. کلا در مادران باردار رادیوگرافی مضر می باشد و اگر ضرورتی کاملاً احساس نشود باید از آن پرهیز کرد. در مادران باردار این امر با توجه به اینکه جنین در حال رشد و تکامل می باشد هر نوع اشعه رادیوگرافی برای آن مضر بوده و باید پرهیز کرد.

در دندان دردهای شدید که مجبور به عصب کشی هستیم ما تا مرحله ای دندان را کار می کنیم که بدون رادیوگرافی بشود کار کرد. در مادران باردار در حدی که درد بیمار را ساکت کنیم و دندان را پانسمان کنیم کافی است و بقیه درمان را به بعد از زایمان موکول می کنیم. در این مورد مادران باید توجه داشته باشند  که این پانسمان باید سالم باقی بماند و در صورت افتادن پانسمان حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کرده و مجدداً دندان خود را پانسمان نمایند، هر چند که دردی نداشته باشند. چون اگر این کار را نکنند ممکن است دندان عفونت بکند.

تاثیر حاملگی بر دهان و دندان

در دوران  حاملگی با توجهبه تغییرات هورمونی که در مادر رخ می دهد تغییراتی در لثه های مادر ایجاد می شود که در مجموع باعث تورم جزئی لثه ها شده و همین امر رعایت بهداشت دهان و دندان را مشکل می کند. همین لثه های متورم اگر همراه با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد معمولاً خونریزی از لثه را هم همراه خواهد داشت. لذا مادران باردار توجه داشته باشند که در طول دوران حاملگی لثه ها به مراقبت بیشتری نیاز دارد تا مشکلات به حداقل برسد. بخصوص دو بار جرم گیری در طول حاملگی به رعایت این بهداشت کمک بسزائی خواهد کرد.

در بعضی موارد در صورت کمبود مراقبت، تورم لثه ها آنقدر زیاد می شود که به صورت توده گل کلم شکل پایه دار و شدیداً خونریزی دهنده در بین لثه ها ظاهر می شود که در اصطلاح به آن تومور حاملگی  می گویند.

این تومورها  خوش خیم بوده معمولاً با رعایت بهداشت و بعد از زایمان خود به خود فروکش می کند. ولی در بعضی موارد اگر این تومور بزرگ باشد مجبوریم که اینها را با جراحی خارج کنیم …… باز متذکر می شوم که رعایت بهداشت دهان و دندان تأثیر بسزائی در کاهش تورم لثه در ایام حاملگی خواهد داشت.

رسیدگی به دندانها قبل از اقدام به حاملگی

به مرور تعداد خانم هائی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرند و قبل از حامله شدن به دندان های خود می رسند تا در طی بارداری مشکل دندانی نداشته باشند  در حال افزایش است. زوج های جوان با فرهنگ زیادی هستند که راحت عنوان می کنند که قصد بچه دار شدن دارند و می خواهند هر کار دندانی دارند انجام بدهند تا در طی بارداری مشکلی نداشته باشند.

چقدر خوب است که همه چنین رفتار بکنند……..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *