دانستنیهای سفید کردن دندان
می 28, 2019
مادران باردار و خدمات دندان پزشکی
می 28, 2019

دندان عقل، کشیدن یا نکشیدن؟

دندان عقل به سومین دندان آسیاب بزرگ اطلاق می شود. این دندان کمی دیرتر از دندان های دیگر رشد می کند و در سنین 17 تا 21 سالگی می روید.

سوال شایعی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد، این است که آیا در هر صورت دندان عقل باید کشیده شود یا نه؟ در جواب به این سوال می توان گفت اگر فضای کافی برای رویش دندان  عقل وجود داشته باشد و به طور کامل رویش یافته، با دندانهای مقابل تماس خوبی داشته باشد  و موجب ایجاد مشکلاتی همچون گاز گرفتن گونه نشود، این دندان نیز می تواند مانند دندانهای دیگر نقش موثری در جویدن غذا ایفا کند. در موارد کوچک بودن فک، فضا برای رشد دندان عقل محدود شده و در نتیجه دندان عقل خود را به شکل نهفته یا نیمه نهفته نشان می دهد.

دندان های عقل نهفته یا نیمه نهفته در بعضی از موارد،  موجب آسیب به دندان های مجاور (مانند تصویر پایین) و عفونت در اطراف لثه می شوند و نیاز به جراحی دارند. از طرفی ممکن است دندان عقل با توجه به اینکه در آخرین ردیف دندان ها رشد می کند و جای کمی برای رشد آن وجود دارد، به دندان های مجاور فشار آورده و سبب کج قرار گرفتن دندان های دیگر شود.

همچنین دندانهای عقل در مواردی باعث بروز دردهایی در ناحیه مفصل فک، گوش و سر می شود. معمولاً اگر دندان عقل تصمیم به رویش و قرار گرفتن در محیط دهان را داشته باشد، پیش از این که شما تولد 20 سالگی را جشن بگیرید، سر و کله اش در دهانتان پیدا می شود.

بنابراین اگر تا این سن خبری از دندان عقلتان نشده است، باید به فکر باشید اگر سن شما از 40 سالگی گذشته است و هیچ مشکلی با دندان عقل نهفته تان ندارید، بهتر است برای اطمینان از عدم ایجاد تغییرات کیستیک در اطراف دندانتان هر سال یک بار، یک عکس رادیوگرافی تهیه کنید تا مطمئن شوید هیچ عارضه جانبی وجود ندارد.

رد پای عفونت دور دندان عقل

گاهی در پشت دندان عقلتان، یک تکه از مخاط روی سطح دندان عقل را می پوشاند که با فشار دندان های بالا زخمی می شود. گاهی هم مواد غذایی زیر این گوشت اضافی گیر می کند و میکروب ها هم به این محل هجوم می برند، بنابراین چیزی نمی گذرد که در اطراف دندان عقل تان یک عفونت دردناک و بدبو ایجاد می شود.

در این شرایط شما باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا زیر این بافت اضافی را شستشو داده و باقیمانده مواد غذایی را پاک کند، ولی برای این که پس از این دیگر با این مشکل روبرو نشوید، باید با جراحی دندان عقل و خارج کردن آن، این محل تجمع خرده های غذایی و میکروب ها را برای همیشه از بین ببرید.

وقتی عقل راهش را گم می کند

گاهی دندان عقل شما کاملاً به صورت افقی در استخوان فک قرار گرفته است و به جای این که عمودی بالا بیاید به سمت جلو، حرکت می کند. در این شرایط ریشه دندان آسیای دوم را قربانی حرکت نادرست خود می کند.

اگر شما در این شرایط برای جراحی دندان عقل تان اقدام نکنید، پس از مدتی ریشه دندان آسیای دومتان تحلیل می رود و باید ریشه این دندانتان را نیز درمان کنید. بنابراین با گرفتن عکس رادیوگرافی، از رویش صحیح دندان عقلتان مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *